Ceny Thálie za rok 2012 PDF Tisk Email
Pondělí, 25 Březen 2013 12:59

V sobotu 23.3.2013 byly na jevišti Národního divadla v Praze předány ceny Thálie za rok 2012.
V kategorii  Balet a pantomima byli oceněni:

Lucie Skálová – Národní divadlo moravskoslezské Ostrava
Robert Skujenieks – Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem

Cenu za celoživotní mistrovství obdržela Jiřina Knížková.

Všem oceněným gratulujeme!!!

Lucie Skálová
Role: Sakura, žena Shidova
Název inscenace: Poslední samuraj
Hudba: Rjuiči Sakamoto
Choreografie: Eric Trottier, Igor Vejsada
Režie: Eric Trottier
Premiéra 1. listopadu 2012
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Samurajka Sakura, role vytvořená tanečnicí, divákům předložila dramatickou a silnou dívku, která v sobě má silně vyzařující ženskost, poetickou něhu, v tanci i v boji se zbraní energii střídající napětí s uvolněním, táhlý široký pohyb a naprostou harmonii v pohybu se svým partnerem. Její tanec ve fyzicky náročné a současné choreografii je skvěle plynoucí ať už v emoci, nebo v klidu hraničícím s meditaci. To vše ve spojení s estetikou zjevu i pohybu dává vzniknout silné a mimořádné roli.

Robert Skujenieks
Role: Jim Morrison
Název inscenace: The Beatles - The Doors
Hudba: The Doors
Choreografie a režie: Igor Vejsada
Premiéra 23. listopadu 2012
Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem

Vyzrálý tanečník mimořádně mužného zjevu se skvěle vyrovnal s náročnou - zejména po výrazové stránce - rolí Jima Morrisona, vůdčího ducha rockové skupiny The Doors. Jemné odstíny jeho duševního stavu, výrazy extáze, bolesti, lásky, tvůrčího zápalu a opojení pramenící z popularity, vyjádření jeho vztahu k ženám, včetně vztahu k jeho osudové životní partnerce, spolu s mimořádně dynamickým tanečním projevem daly vzniknout neobyčejnému a na diváky silně působícímu výkonu.

Cenu za celoživotní mistrovství obdržela Jiřina Knížková, výjimečná tanečnice v roli Popelky či Julie a někdejší sólistka Národního divadla.