Taneční sdružení ČR


Kontakt

 

Taneční sdružení ČR
Celetná 17
Praha 1
110 00
Česká Republika
Telefon: +420 724 602 763

 

ČARODĚJŮV UČEŇ PDF Tisk Email
Středa, 16 Leden 2013 09:40
Počet zobrazení : 3412

Balet Národního divadla uvádí novou premiéru baletu ČARODĚJŮV UČEŇ

Taneční horor na motivy lužickosrbské legendy

 

 

Balet Národního divadla připravuje světovou premiéru tajemného příběhu s názvem Čarodějův učeň, která se uskuteční 28. února 2013 v Národním divadle. Taneční horor, ve kterém tvůrci oživí téma staré lužickosrbské legendy z přelomu 17. a 18. století pojednává o chlapci, který se na prahu dospělosti přiblížil černé magii a je jí fascinován, dokud nepozná, že ho může zahubit. Příběh zobrazuje nebezpečí střetů se záhadnými silami, které dokážou poblouznit i fascinovat. Hlavní hrdina dojde k poznání, že jen láska může přemoci i ta nejtemnější kouzla.  

 

Jde tedy o téma a příběh poněkud mrazivý, tajemný a strašidelný, nicméně se šťastným koncem. Tak jako to bývá ve většině pohádek, legend a pověstí, i zde se nakonec ukáže, že láska je silnější než smrt.

Naše inscenace je určena, kromě rodin s dětmi a dospělým, především dospívající mládeži. Půjde o temný taneční příběh, který bude plný fyzických a dynamických choreografií Jana Kodeta. Na základě již probíhajících zkoušek mohu potvrdit, že půjde o současný tanec, kdy se i obyčejné gesto ruky stává magickým tanečním prvkem. Zacílením na dospívající mládež klademe důraz i na silnou vizuální stránku inscenace. Scéna Jakuba Kopeckého se inspirovala kromě jiného opuštěnými industriálními budovami Libereckého kraje, které postupně pohlcuje příroda. Kostýmy pak vytvořila Saša Grusková především s ohledem na dynamický pohyb tanečníků. Snad nejdůležitější stránkou vedle choreografie je uhrančivě temná a až filmově plastická hudba Zbyňka Matějů.

(Lukáš Trpišovský, spoluautor libreta a režie) 

Příslibem mimořádně vydařeného představení je také mladý režijní tandem SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, jejichž dosavadní režisérské počiny zaznamenaly příznivé reakce kritiky i diváků. Za svou tvorbu získali mnoho cen včetně Grand Prix na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě a Ceny diváků tamtéž, Ceny Evalda Schorma a Ceny Josefa Hlávky.